سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - انواع سئو

سئو چیست ؟ چه تاثیری در بازاریابی محتوایی ما دارد؟

سئو چیست - سئو سایت
امروزه در دنیای دیجیتال امروزی سایت ها اصلی ترین مکان برای کسب درآمد و دیده شدن هستند. همگی سعی در داشتن یک سایت خوب با طراحی مناسب هستیم. حتی برای آن هزینه هایی را پرداخت می کنیم و یا خودمان در صورتی که مهارت کافی را داشته باشیم دست بکار می شویم.اما هدف چیست؟ حال که یک سایت فوق العاده را آماده کرده ایم مرحله بعدی چیست؟
هدف از طراحی سایت داشتن مکانی دیجیتالی برای معرفی خدمات و محصولات ماست.اما این سایت که بخودی خود شناخته شده نمی شود و مورد توجه عموم کاربران قرار نمی گیرد. برای دیده شدن و رشد سایت ما باید کاری کنیم که در موتور های جست و جو مثل گوگل که افراد مطالب مورد نظرشان را در آنجا جستجو می کنند ، به بهترین شکل دیده شویم.
برای دیده شدن در موتور های جست و جو نیاز به این است که یکسری قواعد و الگوریتم ها را رعایت کنیم. الگوریتم ها و قواعدی که بطور کلی به سئو یا بهینه سازی سایت معروف هستند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که سئو چیست و چه تاثیری بر روی سایت می گذارد.

سئو چیست؟ (SEO)

 و اما سئو چیست ؟ SEO را می توان مخفف عبارت “Search Engine Optimize” به معنای “بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو ” نامید. همان طور که از نامش پیداست سئو بمعنای این است که بتوانیم محتوای سایت خود را برای موتور های جست و جو از جمله گوگل بهینه کنیم.
در واقع سئو را می توان یک فرآیند برای بهبود سایت برای افزایش دیده شدن آن توسط کاربران دانست.
زمانی که کاربران محصولات یا خدمات یا مقالات موجود در سایت شما را در موتورهای جستجو مثل گوگل و بینگ جست و جو می کنند ، هرچه صفحات شما در نتایج جست و جو دارای رتبه بهتری باشد ، احتمالش زیاد است که کاربران را جلب خود کند.
یعنی بدین ترتیب کاربران زیادی وارد سایت شما می شوند و شما ترافیک بهتری را بدست می آورید.

رتبه بندی سایت ما توسط موتورهای جست و جو چگونه صورت می پذیرد ؟

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - موتورهای جستجو وب

موتورهای جست و جو از ربات ها برای خزیدن (crawl) در سایت ها ، رفتن از سایتی به سایت دیگر و جمع آوری اطلاعات آن سایت ها ودر نتیجه لیست کردن آنها در فهرست نتایج استفاده می کنند.
فهرست نتایج گوگل را می توان مانند یک کتابخانه خیلی بزرگ تصور کرد. در این کتابخانه یک کتابدار سعی می کند هر کتابی (صفحه وب) که جست و جو می کنید را برای شما پیدا کند و تحویلتان دهد.اما از قبل باید مرتبط با هرموضوع یک رتبه بندی صورت پذیرفته باشد تا این کتابدار بتواند بهترین کتاب یا صفحه وب را در اختیار شما قرار دهد.

الگوریتم های گوگل 

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - الگوریتم های گوگل

بدین منظور الگوریتم های گوگل با درنظر داشتن صدها عامل رتبه بندی ، صفحات موجود در فهرست نتایج را بررسی می کنند تا تعیین کنند که کدام صفحات باید در رتبه های بالای نتایج قرار بگیرند.
در مقایسه با کتابخانه های انسانی ما ، این بار کتابدار تمامی کتابها را خوانده و به ترتیب قرار داده است. او منتظر است تا شما کتاب یا صفحه وب دلخواه خود را جست و جو کنید تا بهترین کتاب در رابطه با موضوع مورد نظر را در اختیار شما قرار دهد.
برخلاف تبلیغات پولی یا Google Adword اینبار نمی توانید برای کسب نتایج ارگانیک بهتر پول بپردازید. بلکه باید کیفیت محتوای خود را بالا ببرید.

تاثیر سئو بر روی بازاریابی دیجیتال (Digital Marketing)

سئو اصلی ترین بخش بازاریابی دیجیتال است.کاربران هرساله تریلیون ها جست و جو با هدف تجاری و برای یافتن اطلاعات در مورد محصولات و خدمات و آموزش انجام می دهند. جست وجوی ارگانیک در موتورهای جست و جو را می توان منبعی اصلی برای ایجاد ترافیک برای برند و کسب و کارتان دانست. شبکه های اجتماعی و سایر سایت ها را می توان مکمل آن دانست.
مسلما دیده شدن بهتر و بیشتر در نتایج جست و جو و کسب نتایج بهتر می تواند تاثیر مهمی بر روی بازاریابی دیجیتال شما داشته باشد. با اینکار می توانید از سایر رقبا پیشی بگیرید.
پس بدین ترتیب می توان سئو را پایه و اساس یک اکوسیستم بازاریابی دیجیتال نامید.وقتی متوجه شدید که کاربران سایت شما چه می خواهند ، می توانید آن اطلاعات را در سایت خود و سایر رسانه های اجتماعی قرار دهید. با اینکار کاربران را بیشتر جذب سایت خود می کنید.

تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو

رتبه بندی و معیار رتبه بندی در چند سال گذشته در حال تغییر و بهینه شدن هستند . همگی این کارها برای این است که گوگل بتواند اطلاعات مستقیم تر و جامع تر را به شما ارائه بدهد.
جدیدا از نتایج غنی (rich result) و پایگاه های دانش در نتایج جستجو استفاده می شود.اینکار می تواند دید را افزایش داده و کاربران را بصورت مستقیم در جریان شرکت شما و سایر اطلاعات آن قرار دهد.

انواع سئو چیست ؟

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - انواع سئو

سئو را می توان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد. اما منظور از این دو چیست؟

 • سئو داخلی : بطور کلی سئو داخلی به مجموعه کارهایی که در داخل سایت برای افزایش رتبه بندی سایت انجام می دهیم اطلاق می گردد.
 • سئو خارجی : به مجموعه کارهایی مثل تبلیغات و گرفتن بک لینک از سایت های مرتبط که در خارج از وبسایت انجام می شود، اطلاق می گردد.

 سئو داخلی (on-page-seo)

سئو داخلی را می توان به مجموعه کارهایی که برای بهینه سازی  قسمت های داخلی سایت انجام می شود اطلاق نمود. یعنی هرگونه محتوای متنی ، عکس و تصاویر ، ویدئو و صوت که در سایتمان آپلود می کنیم باید بهینه باشد. هدف از انجام اینکار بهتر شدن محتوای سایت برای موتورهای جست و جو می باشد. در نتیجه اینکار می توان نتایج بهتری در نتایج گوگل کسب کرد.

سئوی داخلی متن ها

در واقع برای متن ها می توان موارد زیر را درنظر گرفت :

 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب
 • توزیع کلمه کلیدی بصورت مناسب در طول متن
 • استفاده از تیترهای h1,h2,,h3,…. به اندازه مناسب
 • استفاده از تصاویر در طول متن
 • طول مقاله مناسب باشد
 • کپی نبودن متن مقاله ( منحصر بفرد بودن مقاله )
 • و…

سئوی داخلی تصاویر

برای تصاویر نیز می توان :

 • ابعاد مناسب داشتن (زیاد بزرگ نباشد تا سرعت بارگذاری بالایی داشته باشد)
 • استفاده از فرمت jpeg
 • استفاده از نام مرتبط با کلمات کلیدی 
 • استفاده از Alt یا نام جایگزین مناسب برای تصاویر

سئو خارجی (off-page-seo)

سئو خارجی نیز به مجموعه کارهایی که در خارج از سایت برای بهینه شدن سایت انجام می دهیم. این کارها درواقع تمامی تلاش هایی است که ما برای گرفتن بک لینک انجام می دهیم. بک لینک ها همان تبلیغاتی هستند که در سایت های مختلف می گذاریم. با استفاده از این لینک ها میزان ورودی ها به سایت خود را افزایش می دهیم . با اینکار می توان بازدیدکننده و در نتیجه کاربر بیشتری جذب کرد. بک لینکها باید به سایت های مرتبط داده شود. یعنی وقتی موضوع سایت شما در مورد خدمات کامپیوتری است باید از هم حوزه ی خود و کسی که در این حوزه است بک لینک دریافت نمایید.

بک لینک از سایت های مرتبط

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - سئو خارجی یا بک لینک

دلیل این کار این است که گوگل نیز مانند هرموتور جستجویی سعی در حفظ کاربران خودش دارد. در رقابت مابین موتورهای جستجو گوگل از بقیه پیشی گرفته است. تمایل به حفط این جایگاه در دل کاربران دلیل محکمی بر این کار است.
خب می پرسید چرا ؟ به چه دلیلی ؟ پاسخ این است که فرض کنید کاربری برای جستجو در زمینه طراحی وب وارد سایتی می شود. حال این سایت برای اینکه بک لینک های بیشتری را دریافت نماید به یک سایت مکانیکی خودرو لینک داده است.
خب آن کاربر برای جواب سوال خود وقت گذاشته است. حال فکر کنید در این حین وارد یک سایت مکانیکی شود . خب مسلما با عصبانیت آن صفحه را ترک می کند. این قبیل موارد می تواند کم کم موجب نارضایتی کاربران از آن سایت ها و درنتیجه گوگل شود.
در نتیجه امکان کوچ کاربران از این موتور جست و جو به موتور جست و جوی دیگری را فراهم می کند.

گوگل بهترین موتور جستجو

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - گوگل بهترین موتور جستجو

پس بدیعی است که گوگل سعی در حفظ جایگاه خود داشته باشد. پس بدین دلیل باید به سایت های مرتبط لینک بدهید.
در واقع به موجب این کار تمامی صفحات وب مرتبط بهم مانند پلی بهم وصل می شوند و کاربران بر روی این پل به راحتی به مقصد و پاسخ سوال خود می رسند.
البته این موضوع دلیل نمی شود که نتوان اصلا به سایت های نامرتبط با موضوع سایت خود لینک داد. بلکه این امکان فراهم است. کاربران نیز در هنگام وقتی لینک مربوطه را می بینند با مطالعه بنر تبلیغاتی آن لینک متوجه می شوند که به کدام سایت می رود. پس انتخاب با کاربران است و می توانند وارد آن لینک ها نشوند. ولی اگر این کار ادامه داشته باشد می تواند تعداد لینک های نامرتبط بیشتری در یک سایت قرار گیرد . در نتیجه مسلما موجبات عدم رضایت کاربران را فراهم می آورد. پس بهتر است از ابتدا به این موضوع عادت کرده و خود را با آن وفق بدهید.

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئو چیست - سئو سایت - بهینه سازی سایت - سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئوی سایت را بر اساس روش استفاده و رسیدن به رتبه های برتر گوگل می توان به دو نوع کلاه سیاه و کلاه سفید تقسیم بندی کرد.
تمامی مواردی که در بالا ذکر شد و مواردی شبیه آن که با راه حل طبیعی سعی در کسب رتب بهتر در نتایج گوگل دارند را سئوی کلاه سفید می نامند. سئوی کلاه سفید یعنی اینکه کاربران از طریق قانونی و با رعایت الگورییتم های گوگل توانسته اند تا به رتبه های برتر برسند.
سئوی کلاه سیاه به خرید بک لینک ختم می شود. در این روش کاربران با استفاده از خرید بک لینک سعی در رشد در رتبه های گوگل دارند. این روش اصلا توصیه نمی شود.شاید در الگوریتم های قدیمی وگوگل برخی از دوستان شما توانسته باشند خیلی زود به جایگاه های عالی رسیده باشند.ولی امروزه با توسعه یافتن الگوریتم های گوگل دیگر این امکان فراهم نیست. پس هرگز وقت و هزینه خود را برای این روش غیر قانونی صرف نکنید.

مدت زمان لازم برای رشد در نتایج جستجو

پروسه سئو بصورت طبیعی پروسه ای زمانبر ولی دائمی است. یعنی اینکه اگر بصورت طبیعی سعی در رشد در نتایج جستجو داشته باشید باید زمان بگذارید و منتظر نتیجه باشید.
شاید در اوایل راه خیلی سختی ها را پیش رو داشته باشید. اما مطمئن باشید که با تلاش و کوشش فراوان و برنامه ریزی درست می توانید نتایجی فوق العاده را کسب کنید.
در مقابل استفاده از راه های میان بر کلاه سیاه در نهایت توسط گوگل شناسایی می شود. گوگل شما را شناسایی و از نتایج جستجو حذف خواهد کرد.

 بهینه سازی سایت

در این مقاله در مورد سئو یا بهینه سازی سایت با شما صحبت کردیم. همانطور که گفتیم این پروسه ، پروسه ای زمانبر است. پس اگر فکر می کنید که به زودی و در طی زمانی کوتاه می توانید به بهترین جایگاه ها برسید سخت در اشتباهید. پیشرفت در نتایج گوگل نیازمند برنامه ریزی ، مهارت ، تلاش و پایداری و کوشش مستمر است. برای پیشرفت در این حوزه باید تلاش کنید. اما این را به یاد داشته باشید که در پایان این تلاش ها ختم به نتایج شگفت انگیزی می شود و می توانید نتایج فوق العاده و درآمدزایی عالی را تجربه کنید.
پس با یک برنامه ریزی درست در این راه می توانید به موفقیت های چشم گیری برسید.

کلام پایانی

در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید با کارشناسان ما در راهنما وردپرس ارتباط برقرار کنید.
در صورتی که این مقاله مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته است می توانید آنرا با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
ما  پاسخگوی سوالات شما عزیزان در بخش دیدگاه ها هستیم . بنظر شما رعایت بهینه سازی سایت تا چه میزان بر روی رشد وبسایت شما تاثیر گذار است ؟ با صرف چه میزان زمان در روز می توان نتایج بهتری را تجربه کرد؟ شما چه راهکاری را برای رشد در نتایج جستجو پیشنهاد می دهید؟ دیگر موارد لازم برای رشد در سئو چیست ؟

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.