متاورس چیست

متاورس چیست؟

متاورس چیست
جهان امروزی روز به روز در حال رشد در زمینه تکنولوژی است.سرعت رشد فناوری در جهان بسیار بالاست .تا جایی که امروزه صحبت از ظهور جهانی مجازی اینترنتی به نام “متاورس” است.متاورس یک دنیای مجازی موازی در اینترنت است . امروزه صحبت های زیادی در مورد اینکه متاورس چیست به گوش می رسد. در همین راستا راهنما وردپرس جایز دانسته است تا در قالب این مقاله به موضوع متاورس و اینکه این جهان چگونه در زندگی بشریت تاثیر می گذارد ، توضیح دهد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

متاورس چیست؟

اما متاورس چیست ؟ کلمه متاورس از ترکیب دو کلمه “Meta ” به معنی ماورا یا فرا و کلمه “universe” به معنای جهان است.یعنی در واقع متاورس به معنای فرا دنیایی یا دنیایی فراتر از دنیای واقعی بشریت دانست.
در واقع می توان گفت که متاورس یک فضای دیجیتالی است که در آن اشیائ دیجیتال بیانگر مردم دیجیتال هستند.
این فناوری از ترکیب چندین فناوری از جمله رسانه های اجتماعی ، واقعیت های افزوده(َAR) ، واقعیت مجازی (VR) ، بازی های آنلاین و ارزهای دیجیتال تشکیل شده است.با استفاده از این فناوری متاورس افراد می توانند تا بصورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند.در واقع در این جهان مجازی افراد می توانند با یکدیگر معاشرت کنند ، خرید کنند ، کارها و فعالیت های مختلف انجام دهند و چیزهایی جدید بیاموزند.

متاورس چیست-راهنما وردپرس
این دنیای جدید ویژگی های خاص خودش را دارد که می تواند مارا از بعد زمانی و مکانی که در آن هستیم جدا کند.با توجه به این ویژگی ما می توانیم که جهانی جدید برای خود بسازیم و در آن زندگی کنیم.
بطور کلی در جواب متاورس چیست می توان آن را اینگونه تعریف کرد که :
متاورس یک دنیای مجازی سه بعدی است که افراد مختلف از طریق اینترنت به آن وصل می شوند و باهم تعامل می کنند.افراد در این دنیا حکم اشیائ مجازی را دارند که با استفاده از عینک های واقعیت افزوده می توانند با اشیائ دیجیتالی پیرامون خودشان در ارتباط باشند.درواقع متاورس نسلی پیشرفته تر از اینترنت امروزی است و یا جایگزین آن. افراد می توانند در این جهان به جای دیدن محتوا ، در آن حضور داشته باشند.

اصطلاح متاورس از کجا آغاز گردید؟

اصطلاح Metaverse به نویسنده ای بنام Neal Stephenson نسبت داده شده است.او در یک رمان علمی تخیلی در سال 1992 بنام ” تصادف برف” افراد را بعنوان آواتارهایی که در محیط هایی واقعیت مجازی که همانند ساختمان هایی سه بعدی واقع گرایانه باهم در تعامل هستند ، مجسم کرد.
به نوعی می توان گفت که متاورس در حال حاضر نیز در پلتفرم هایی مثل بازی آنلاین Fortnite،Minecraft و Roblox وجود دارد.حتی برنامه هایی مانند zoom و Microsoft Teams را نیز به نوعی می توان متاورس نامید.زیرا از گروهی از افراد که در یک اجتماع مجازی دور هم جمع هستند و باهم در تعامل هستند ، تشکیل شده است.اما با این حال متاورس را می توان فراتر از این دنیاها نامید. تا جایی که می توان در آن افراد را در کنسرت ها و کنفرانس ها و سفرهای مجازی دور هم جمع کرد.

آیا بحث استفاده از متاورس مفهوم جدیدی است؟

استفاده از متاورس مفهوم جدیدی نیست.اکثر گیمرها با این مفهوم آشنایی دارند و آن را به راحتی درک می کنند.ولی این مفهوم از وقتی که مارک زاکربرگ ، مدیرعامل فیس بوک نام شرکت خود را به “Meta” تغییر داده است ، سر و صدای زیادی به پا کرده است .
استفاده از متاورس جانی دوباره پیدا کرده و با سرعت در حال پیشروی است.با این حال به زودی می توان شاهد ظهور یک پدیده جدید در تکنولوژی روز جهان بود.

نظر شخصیت های برتر جهان تکنولوژی در مورد متاورس

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک خیلی وقت است که برنامه های خود را برای ورود به جهان متاورس اعلام کرده است. وی معتقد است که جهان باید خود را برای استفاده از این تکنولوژی آماده کند. او اعتقاد دارد که متاورس نسل بعدی اینترنت است.

متاورس چیست
وی همچنین در این باره می گوید:

متاورس یک نوع اینترنت تجسم یافته است که در آن افراد به جای اینکه فقط محتوا را مشاهده کنند در آن هستند.

یکی از حوزه هایی که بسیار زیاد تحت تاثیر متاورس است ، بازی های رایانه ای است.تیم سوئینی که یکی از بزرگان این حوزه است نیز در این باره می گوید:

متاورس چیست-راهنما وردپرس

متاورس می تواند در اقتصاد جهان تاثیر شگرفی بگذارد.متاورس نسل بعدی اینترنت است .هیچ شرکت و ارگانی نمی تواند مالک آن باشد.غیر قابل پیش بینی بودن متاورس از مهم ترین ویژگی های آن است.

متیو بال مدیرعامل مجموعه متاورس نیز نظر خود را در باره بیان نموده است. او که قدرت شگفت انگیز متاورس را به زیبایی درک می کند و بهتر از افراد دیگر آن را لمس نموده است در این باره می گوید:

متاورس را می توان یک شبکه بزرگ از جهان های متفاوت نامید.در این دنیا “هویت افراد” ، “اشیائ”، “تمدن و تاریخ بشریت” و حتی “اقتصاد جهان” باز بصورت پیوسته و به هم وابسته هستند. در این دنیا نیازی نیست که افراد در یک مکان فیزیکی در کنار هم باشند.در عین حال می توانند همزمان با یکدیگر جامعه ای از افراد را تشکیل دهند.

مزایا

مزیت های و قابلیت های جهان متاورس بسیار زیاد است.نمی توان این ویژگی ها را در چند خط و چند مورد ذکر نمود. اما در زیر مهم ترین مزایای استفاده از متاورس را بیان می کنیم:

 1. حضور : از مهم ترین ویژگی های متاورس این است که افراد در آن حضور دارند. یعنی دیگر مثل اینترنت فقط محتوا را مشاهده نمی کنند ، بلکه بصورت واضح در آن حضور دارند.البته این حضور بصورت آواتار افراد است.یعنی افراد در قالب آواتار با یکدیگر در ارتباط هستند. اما این جهان نیز روز به روز پیشرفت خواهد کرد.مثل خود اینترنت و بازی های رایانه ای و هر تکنولوژی دیگری ، این تکنولوژی نیز با سرعت چشم گیری پیشرفت خواهد کرد .چه بسا شاهد حضور افراد در قالب شخصیت های جدیدتر و کامل تری به جز آواتار باشیم.
 2. تشکیل جهان جدید برای کاربران: کاربران در این دنیا می توانند یک دنیای جدید برای خود بسازند.بدین شکل که شما در اتاق خواب خود نشسته اید ولی در جهان متاورس برای خود یک اتاق دلخواه تشکیل می دهید . همچنین می توانید در هرجای دیگری که دوست دارید در آن حضور داشته باشید مثلا : اهرام مصر ، را برای خود بسازید . حال پس از استفاده از عینک واقعیت افزوده در این اتاق یا هر محل دیگر دلخواه خود حضور می یابید و از حضور در آن لذت می برید . این در حالی است که در اصل و واقعیت شما در محیط اتاق خواب خود قرار دارید .یعنی در محیط فیزیکی که در دنیای واقعی در آن هستید.

سایر مزایای متاورس

 1. سرعت : مهم ترین ویژگی متاورس را می توان سرعت آن نامید . تاجایی که دیگر نیازی به جستجو در محیط نیست.بلکه هر چیزی که اراده کنید و نیازمند آن هستید را می توانید بصورت آنی در اختیار خود بگیرید.
 2. کاهش هزینه ها : در جهان متاورس دیگر نیازی به حمل و نقل و جابجایی نیست.شما می توانید به هرکجای جهان که می خواهید بروید .برای اینکار شما آواتار خود را به آن مکان مورد نظر می فرستید.با اینکار هم هزینه های حمل و نقل کاهش می یابد هم لازم نیست برای یک جلسه کاری ساعت ها وقت بگذارید و مسافرت کنید. بلکه به راحتی می توانید در اتاق خود نشسته و  از طریق آواتار خود به آنجا بروید.
 3.  استفاده از ارزهای دیجیتال برای مبادلات : تمامی مبادلات اقتصادی در این جهان ، با استفاده از ارزهای دیجیتال صورت می گیرد. در این محیط نمیتوان با استفاده از دلار و یورو و بصورت اسکناسی مبادلات انجام داد. پس باید از این ارزهای مجازی استفاده نمود.

معایب و محدودیت ها

هر تکنولوژی جدیدی که به جهان عرضه می شود، در کنار مزایای خود یکسری معایب غیر قابل انکار نیز بهمراه دارد.حال در زیر به بررسی این معایب می پردازیم :

 1. احتمال غیر قانونی اعلام شدن این جهان توسط سران کشورهای دنیا :
  از آنجایی که متاورس همانند ارزهای دیجیتال یک مفهوم غیرمتمرکز هستند ، معمولا دولت های جهان به راحتی آنها را نمی پذیرند.وجود چنین موانعی امکان دارد که سرعت رشد این تکنولوژی را کند کند. اما توقف کامل آن توسط دولت ها بعید به نظر می رسد.متاورس با سرعت درحال رشد و همه گیری در دنیای ماست.
 2. از بین بردن ارتباط فیزیکی و تشکیل جهانی متفاوت :
  با استفاده از این جهان جدید ارتباطات خیلی سریعتر شکل می گیرد. نقل و انتقالات کم شده و هزینه ها کاهش می یابد.
  ولی با وجود چنین امکانات پیشرفته ای که در اختیار ما قرار می دهد امکان از دست دادن خیلی از لذت های فیزیکی این جهان مادی خودمان نیز هست.مثلا مسافرت ها در سطح جهان کاهش یافته و ارتباطات و آشنایی با فرهنگ نقاط مختلف جهان را از دست می دهیم.گسترش روز افزون فناوری در سطح جهان در کنار افزایش رفاه مردم جهان ، باعث دور شدن انسانها از هم نیز می شود.
 3. دشواری برای برخی انسانها برای هماهنگی با این دنیای جدید :
  مسلما دنیای جدید متاورس یکسری اصول و قواعدی دارد که کار با آن برای برخی انسانها سخت است. در نتیجه این افراد مجبورند که کارشان را با همان روال قبلی ادامه بدهند.چون برخی افراد نسبت به تکنولوژِی های جدید واکنش نشان می دهند. چون هم چنان نیز افرادی هستند که تمایل به انجام کارهای بانکی بصورت حضوری دارند. این دسته افراد با همان روال قبلی سعی در انجام کارهایشان دارند.

متاورس چیست؟

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با مفهوم متاورس آشنا کنیم. به زودی شاهد حضور این دنیای تکنولوژی جدید در زندگی امروزی بشریت خواهیم بود.وجود این دنیای جدید دارای مزیت های زیادی است که در این مقاله مهم ترین ها را بیان نمودیم.
تاثیر شگرف این  جهان تجسم یافته برکسی پوشیده نیست. با استفاده از قابلیت های فوق العاده این فرادنیا می توان سرعت انتقال کارها را افزایش داد و جهانی برتر و شگفت انگیز را پدید آورد.
در صورتی که این مقاله مورد توجه شما دوستان عزیز قرار گرفته است خوشحال می شویم آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
راهنما وردپرس پاسخگوی سوالات بی شمار شما عزیزان در بخش دیدگاه ها می باشد.نظر شما در مورد متاورس چیست؟
بنظر شما این جهان چه مزیت ها و معایب دیگری می تواند برای بشریت داشته باشد؟ تعریف جامع و کامل از متاورس چیست؟

 

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.