بازاریابی محتوایی چیست- تولید محتوا چیست - راهنما وردپرس

بازاریابی محتوا چیست ؟ و تاثیر آن در رشد سایت و کسب و کارهای اینترنتی چگونه است؟

بازاریابی محتوا چیست- تولید محتوا چیست
در دنیای امروزی استراتژی های متفاوت برای پیشرفت در انواع بازاریابی ها مورد استفاده قرار می گیرد.اما در این مقاله منظور ما بازاریابی اینترنتی و در فضای آنلاین است.پس هدف ما دیجیتال مارکتینگ است.در دنیای پهناور دیجیتال مارکتینگ ایده ها و اصول بسیاری وجود دارد. اما بهترین نوع از این اصول و ایده ها  را می توان بازاریابی محتوا نامید .در این مقاله به توضیح مبحث بازاریابی محتوا و تولید محتوا می پردازیم.پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوایی چیست- تولید محتوا چیست - راهنما وردپرس

بازاریابی محتوا یک رویکرد برای بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و گسترش محتوایی ارزشمند ، مرتبط و سازگار برای بدست آوردن مخاطب های مرتبط و حفظ آنان است. در نهایت می توان از این اقدام برای اهداف و سود دهی استفاده کرد.
به بیانی ساده تر می توان بیان نمود که در هر نوع بازاریابی یکسری ابزار برای جذب مخاطب مورد استفاده قرار می گیرد. در بازاریابی محتوا نیز همان طور که از نامش پیداست از تولید محتوا برای جذب مخاطب استفاده می شود. حال منظور از این محتوا چیست؟
اصطلاحا محتوا به هرنوع محتوای متنی ،صوتی ، فیلم آموزشی و تصویری ( در کل رسانه ها ) اطلاق می گردد.
پس بعنوان نمونه هرگاه سعی در تولید محتوا متنی برای جذب کاربر و مخاطب داشتیم ، از بازاریابی محتوا در واقع کمک می گیریم.

هدف از بازاریابی محتوا چیست

همان گونه که گفتیم هدف از بازاریابی محتوا را بصورت مستقیم جذب مخاطب و کاربر بیان نمود.اما در پس این اهداف ، اهداف دیگری مثل فروش بیشتر، جذب ایمیل از کاربران ، کلیک و زمان سپری شده کاربر در سایت ما و در یک کلام، درگیر کردن کاربر در سایت است.
پس هدف اصلی جذب کاربران برای درگیر کردن آنها در سایت ماست تا از این طریق بتوانیم با کاربران ارتباط بیشتری برقرار کنیم.
با اینکار می توانیم نیازهای آنها برطرف کنیم و اعتماد آنها را جلب کنیم.بدنبال این جلب اعتماد می توانید به اهدافتان برای رشد کسب و کارتان دست پیدا کنید.

منظور از محتوا در بازاریابی محتوایی چیست

برای شناخت دقیق محتوا بکار برده شده در بازاریابی محتوایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقالات
 • معرفی محصولات
 • محتوا منتشر شده در شبکه های اجتماعی
 • ویدئوهای آموزشی
 • و..

در هرنوع سایتی که داشته باشیم امکان دارد برحسب نیاز به این محتواهای ذکر شده بالا نیاز داشته باشیم.اما باز با توجه به رویکرد سایت تصمیم گیری می کنیم.یعنی در سایتی خبری که ایده آن ایده خبری و ساخت مقاله است خب معرفی محصول نمی تواند جایی داشته باشد.یا یک سایت فروشگاهی می تواند محتواهایی برای معرفی محصولاتش در سایت قرار دهد.حتی در قدم های بعدی می تواند پا را فراتر گذاشته و از محتوای ویدئویی برای عرضه و معرفی محصولاتش استفاده نماید.(همانند سایت دیجی کالا و سایر سایت های فروشگاهی معتبر).
پس با توجه به نوع سایت مورد نظر می تواند محتوای متفاوتی در سایت گنجانده شود. پس ما بازاریابی محتوایی مان را بر اساس نوع سایت انجام می دهیم.

استراتژی محتوایی چیست

تولید محتوا چیست - بازاریابی محتوایی چیست- استراتژی محتوایی

برای موفق شدن در یک بازاریابی محتوا ،داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوایی لازم و ضروری است. منظور از استراتژی محتوایی در واقع همان برنامه ریزی است که ما برای گذاشتن محتوا در مقاله خودمان از آن بهره می گیریم.مثلا برنامه ریزی می کنیم که 4 روز در هفته یک مقاله تولید کنیم و در سایت قرار دهیم. 3 روز دیگر هفته را نیز به تولید ویدئوی آموزشی بپردازیم. این خودش یک نوع استراتژی است.امکان دارد یک نوع آموزش در سایت خود نیز قرار داده باشیم . جلسات جدید این آموزش را باید در یک روز مشخص از هفته آپلود کنیم.مثلا شنبه هر هفته یک ویدئوی آموزشی جدید مرتبط به این آموزش را آپلود کنیم.تمامی این مراحل و برنامه ریزی ها یک نوع استراتژی بازاریابی است.

بهینه سازی محتوا

بازاریابی محتوا چیست - تولید محتوا چیست - بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو

خب در ادامه می خواهیم در مورد مبحث مهم بهینه سازی محتوا صحبت کنیم.بهینه سازی محتوا یا سئو محتوا مهم ترین فرمول در بازاریابی محتواست. تا جایی که بدون استفاده از آن امکان رشد در بازاریابی محتوا وجود ندارد.در واقع ما با اینکار یکسری از اصول و استاندارد ها را روی محتوای خود پیاده می کنیم. این استاندارد ها یکسری قواعدی هستند که موتور های جست و جو به خصوص گوگل برای محتوا تعیین نموده اند.
مثلا در محتوای متنی سئو شده باید این اصول رعایت گردد :

 • استفاده از یک کلمه کلیدی مناسب و استفاده از آن به اندازه کافی در طول متن و تیترها
 • استفاده از عناوین h1 , h2 ,..به تعداد مناسب
 • طولانی نبودن بیش از حد متن مقاله و پاراگراف ها
 • استفاده از کلمه کلیدی در عنوان سئو
 • استفاده از کلمه کلیدی در توضیحات متا
 • و….

باقی محتواها نیز بهمین صورت می باشد.مثلا برای عکس ها و ویدئو  ها باید حتما دارای حجمی مناسب باشند . هم چنین کلمه کلیدی را بعنوان متن جایگزین آنها قرار می دهیم.
اینکارا باعث می شود تا محتوای سایت ما از نظر گوگل و سایر موتور های جست و جو دارای کیفیت باشد.در نتیجه وقتی رباتهای گوگل سایت ما را رصد می کنند و متوجه این کیفیت می شوند رتبه سایت ما در نتایج گوگل را افزایش می دهند. در نتیجه ما در نتایج گوگل در صفحه اول یا حتی در نتایج اول قرار می گیریم. با این شرایط سایت ما بیشتر توسط کاربران دیده می شود و ترافیک بیشتری را دریافت می کند. حاصل همگی این تلاش ها ، کسب در آمدی بهتر و ایده آل است. پس باید متوجه ارزش بهینه سازی محتوا شده باشید .

تاثیر بازاریابی محتوا بر وب سایت و کسب وکارها

با بازاریابی محتوا آشنا شدید.حتی به اهمیت استفاده از این نوع بازاریابی آشنا شدیم.در ادامه می خواهیم اهمیت و تاثیرات این نوع بازاریابی را بر روی وبسایت خود شرح دهیم:

 1. جذب کاربر بیشتر برای سایت : هر سایتی در ابتدا نیاز به شناخته شدن و جذب کاربر بیشتری دارد.راه های متفاوتی برای جذب کاربر برای سایت وجود دارد.مثلا تولید ویدئو و تبلیغات در شبکه های اجتماعی . اما بهترین راه کار طبق تحقیقات تولید محتواست.اما چگونه بازاریابی محتوا اینکار را انجام می دهد؟
  طبق نتایج به عمل آمده اکثر افراد قبل از اینکه چیزی را خرید کنند، در مورد آن در سایت های اینترنتی تحقیق می کنند.
  اینجا کار ما این است که راجع به موضوعات مورد نظر محتوای باکیفیت درست کنیم. مثلا در مورد ماشین ، گوشی یا هرنوع محتوای دیگر . با تولید محتوای با کیفیت و قرار گرفتن در نتایج بالای گوگل ، کاربران وارد سایت ما می شوند. بدین ترتیب می توان کاربران بیشتر را جذب سایت کرد.
 2. محتوا بعنوان یک مرکز سود : مسلما با جذب کاربران بیشتر از طریق تولید محتوا می توان در آمد زایی بیشتری نمود. بدین ترتیب که اگر دارای یک سایت فروشگاهی باشیم ، کاربر با جستجوی محتوای مورد نظر به سایت ما رسیده و در نتیجه می توان آن را به سمت خرید از سایت سوق داد.
 3. سپری کردن زمان بیشتر در سایت و جلب اعتماد کاربران : سایت های متفاوت بسته به نوع سایت می توانند دارای محتوا یا محصول و خدمات باشند. هرکدام از این موارد خودشان باید شامل محتوایی باشند. محتوایی که به نوعی بهترین راه برای سپری کردن زمان کاربران در سایت ماست.اگر با استفاده از محتوای سایتمان بتوانیم کاری کنیم که نیاز کاربران را برآورده کنیم می توانیم امیدار باشیم که اعتماد کاربران را جلب کنیم. با اینکار می توان زمان سپری شده کاربران را در سایت خود افزایش دهیم. این موضوع دارای ارزش سئویی بالایی برای سایت ماست و می تواند موجب افزایش رتبه سایت ما در موتور های جست و جو شود.

سایر تاثیرات بازاریابی محتوا بر کسب و کارها

 1. تبدیل شدن به یک منبع فوق العاده برای کاربران : داشتن  یک برنامه تولید محتوایی منظم می تواند اعتماد کاربران را جلب کرده و سایت شما را به یک سایت منبع تبدیل کند. اگر شما به طور منظم :
  محتوایی منحصر بفرد و غیر کپی شده را تولید نمایید
  آموزش هایی مفید و مورد نیاز کاربران را آپلود نمایید
  برای درک بهتر کاربران از تصاویر و ویدئو ها استفاده نمایید
  همیشه در بخش دیدگاه ها و سایر قسمت ها پاسخگوی سوالات کاربران باشید
  می تواند سایت شما را به یک سایت منبع عالی تبدیل نماید. در این صورت سایت شما کاربران بسیاری را حفظ کرده و از آنها در راستای پیشبرد اهداف خود استفاده خواهد نمود.
 2. افزایش سرعت رشد سئوی سایت با استفاده از بازاریابی محتوایی : اگر سایت شما دارای محتوا نباشد و در واقع فقط از محصولات و خدماتش برای رشد در گوگل استفاده کند ، کارش بسیار سخت است. در واقع با استفاده از بازاریابی محتوایی خیلی راحت تر می توان به رشد در سئو رسید و توجه گوگل را بخود جلب کرد.
  در نتیجه برای رشد سریع تر و بهتر در گوگل باید بخش مقالات را به سایت خود اضافه نمایید. بهترین مقالات و کلمات کلیدی مرتبط با آنها را پیدا نمایید و برای آنها محتوا تولید نمایید. البته یادتان باشد که حتما این محتوا را بهینه کنید.
 3. کم هزینه یا بدون هزینه بودن بازاریابی محتوایی : در تمامی انواع بازاریابی شما باید هزینه های گزافی را صرف مارکتینگ و بازاریابی سایت خود نمایید. اما در بازاریابی محتوایی شما تنها با تولید محتواهایی که برگرفته از اطلاعات شما در زمینه مورد نظر است  ، می توانید برای سایت خود بازاریابی کنید.

اضافه کردن بازاریابی محتوایی به کسب و کار خود

برای اینکار شما باید بخش مقالات را به کسب و کار خود اضافه نمایید. گام مهم بعدی استفاده از یک کارشناس بازاریابی محتوایی یا جمع آوری اطلاعات در این زمینه است. فعالیت در زمینه بازاریابی محتوایی مستلزم بکارگیری از اصول گفته شده در ابتدای مقاله است. اصولی که در زمینه بهینه سازی محتوای سایت صورت می گیرد.

بازاریابی محتوایی آسان ترین راه برای رشد سایت

در این مقاله در مورد بازاریابی محتوایی ، مزایا و موارد مورد نیاز برای رشد در این زمینه صحبت کردیم. با استفاده از بازاریابی محتوایی راه برای رشد در زمینه دیجیتال مارکتینگ فراهم است. تنها کافی است که شروع کنید و بازاریابی محتوایی خود را استارت بزنید.
برای شروع کار و دریافت مشاوره می توانید با کارشناسان راهنما وردپرس در ارتباط باشید .
شما همراهان عزیز می توانید این مقاله را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
راهنما وردپرس پاسخگوی سوالات شما عزیزان در بخش دیدگاه ها می باشد. نظر شما در مورد بازاریابی محتوایی چیست؟ آیا بازاریابی محتوایی می تواند راه مناسبی برای رشد در زمینه سئو و کسب نتایج بهتر در نتایج گوگل باشد؟
شما چه پیشنهادی در زمینه بازاریابی محتوایی دارید؟

 

 

 

 

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.