بک لینک چیست - اهمیت بک لینک

بک لینک چیست؟

بک لینک چیست یکی از مهم ترین موارد در رشد و پیشرفت سایت ها در سئو، استفاده از بک لینک هاست. بک لینک ها درواقع به برقراری لینک و ارتباط مابین دو صفحه وب اطلاق می گردد. با استفاده از بک لینک ها یک لینک و ارتباط بین محتوای دو سایت که عمدتا با هم دارای قرابت معنایی هستند ایجاد می شود. موتورهای جستجو و به ویژه گوگل نیز به این بک لینک ها اهمیت و ارزش بالایی می دهد. همین امر موجب رشد سایت ها در نتایج گوگل می شود. پس وقت آن رسیده است که با بک لینک ها بیشتر آشنا شوید. تا بتوانید از آنها در سایت خود استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتر با مفهوم بک لینک ها واینکه بک لینک چیست ، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

آنچه در این مقاله مطالعه می کنید :

 • بک لینک چیست؟در سئو چه تاثیری دارد؟
 • انواع بک لینک ها
 • اهمیت بک لینک در سئو چیست؟
 • کیفیت بک لینک ها
 • بک لینک سازی
 • روش های نادرست ایجاد بک لینک
 • خرید بک لینک
 • خرید بک لینک غیرقانونی
 • روش های ایجاد بک لینک

بک لینک چیست؟ در سئو چه تاثیری دارد؟

یکی از گزینه هایی که باعث افزایش رتبه سایت شما می شود backlink است.اما حالا بحث اصلی ما یعنی بک لینک چیست و فرآیند آن چگونه است؟چرا روی سئو سایت تاثیر گذار است؟
backlink در واقع لینکی است که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود.حال این لینک ها می توانند هم عکس و هم متن باشند.یکی از رویداد هایی که گوگل توانسته است وب سایت ها را با آن رتبه بندی کند،همین بک لینک ها است.موتورهای جستجو گوگل برای اینکه بتوانند یک رتبه بندی دقیق و عالی داشته باشند از عوامل متعددی برای نمایش نتایج استفاده میکنند.تاثیری که به طور دقیق یک بک لینک میتواند در گوگل داشته باشد فعلا به طور دقیق مشخص نیست.با این حال تنها چیزی که مشخص بوده این است که کیفیت آنها از اهمیت زیادی برخورد است.

انواع بک لینک ها

بک لینک ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. بک لینک follow
 2. بک لینک nofollow

این لینک ها معمولا در مبحث پیوند های خارجی معنا پیدا میکنند.به طور معمول از آنها برای بک لینک های خارجی استفاده می کنیم.موتورهای جستجو به تمامی لینک ها سر می زنند و آنها را بررسی خواهند کرد . چونکه هر لینک یا پیوندی به صورت ذاتی Dofollow میباشند و این اجازه را به موتورها میدهند تا اعتبار صفحه شما را به صفحه هدف منتقل کنند.
اما اگر شما ویژگی لینک خود را به Nofollow تبدیل کنید در واقع می خواهید اعلام کنید که هیچ ارزش و اعتباری از صفحه شما به صفحه هدف منتقل نشود.

اهمیت بک لینک در سئو چیست؟

یکی از عواملی که یک بیننده به آن توجه ویژه ای دارد ، رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر است.این موضوع باعث اعتماد آنها به سایت شما می شود.شما می توانید با بک لینک به رتبه های بالای نتایج گوگل برسید.بک لینک باعث معتبر سازی سایت می شود.به طور کلی این لینک ها در وب سایت شما،یک سیگنال برای موتورهای جستجو به حساب می آیند.
بک لینک های مرتبط = افزایش اعتبار سایت.

بک لینک چیست - اهمیت بک لینک

کیفیت بک لینک ها

به جای اینکه تمام تمرکز خود را روی افزایش تعداد بک لینک ها بگذارید،سعی کنید به کیفیت بک لینک های خود بیفزایید.هرچه
بک لینک شما با کیفیت تر و حالت طبیعی تری داشته باشد ، سایت شما از سوی گوگل اعتبار و ارزش بیشتری دارد.
سعی کنید بک لینک های مرتبط به هم داشته باشید. با ساخت بک لینک های نامرتبط نه تنها هیچ سودی نمی کنید بلکه بالعکس گوگل می تواند شما را جریمه نیز بکند.

مثالی از کیفیت بک لینک ها

به طور مثال تصور کنید شما صاحب یک کفش فروشی هستید و ازیک وبسایت تبلیغاتی پوشاک می خواهید تبلیغ شما را بکند. این وبسایت میتواند از سایت خود یک لینک به سایت شما بدهد.اما اگر مثلا از یک سایت که کارش فروش قطعات خودرو باشد بک لینک در یافت کنید در حالی که شما یک سایت برنامه نویسی کامپیوتر و آی تی هستید موجب حساس شدن گوگل می شود. در نتیجه امکان دارد که رتبه شما در نتایج گوگل تنزل پیدا کند. زیرا دو سایت مذکور هیچ گونه ارتباطی بهم ندارند. در این حالت کاربران به سایتی نامرتبط هدایت می شوند و موجب ناراحتی کاربران می شود.در ادامه به این موضوع می پردازیم که بک لینک سازی چیست و راه های ایجاد آن چگونه است؟

بک لینک سازی

بک لینک چیست - بک لینک سازی

فرآیند دریافت لینک از دیگر سایت ها را بک لینک سازی گویند.فرقی نمی کند لینک شما متن یا تصویر باشد.آن چیزی که مهم است لینکی است که شما دریافت کرده اید.

روش های نادرست ایجاد بک لینک

از روش های مصنوعی برای ایجاد بک لینک استفاده نکنید.بسیاری از افراد این ریسک را می کنند تا با بهره گیری از روش های اشتباه سرعت رشد خود در نتایج گوگل را هموار کنند . اما این موضوع کاملا توسط گوگل منع شده است.کسانی که از این روش ها برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند ، مشمول جرایم گوگل و شاید حذف شدن از لیست نتایج گوگل برای همیشه می شوند.این موارد عبارتند از :

 • خرید شبکه های تبادل بک لینک
 • تعداد زیاد خریداری کردن بک لینک
 • فروش بک لینک

خرید بک لینک

زمانی که بک لینکی را دریافت کردید و در ازای آن مبلغی پرداختید یعنی شما آن را خریداری کرده اید. خیلی از سایت های معتبر در ازای اهدا کردن بک لینک به شما ، مبلغی را از شما درخواست می کنند. یعنی شما باید در اکثر مواقع برای اینکه سایت مقابل را وادار به دادن بک لینک کنید ، باید از آنها بک لینک خریداری نمایید. اما این خرید دارای منع گوگل نمی باشد.اما راه های غیرقانونی خرید بک لینک چیست؟

خرید بک لینک غیر قانونی

بک لینک چیست - خرید غیر قانونی بک لینک

خرید بک لینک چیست؟ آیا استفاده از آن درست است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خرید بک لینک به تعداد بالا که موجب برهم زدن تعادل میان صفحات داخلی سایت شما و تعداد بک لینک ها باشد ، شامل منع گوگل است. در واقع بدین ترتیب تعداد بک لینک های سایت شما از تعداد صفحات سایت شما بیشتر می شود. این موضوع می تواند نشان دهنده این باشد که شما در حال استفاده از بک لینک های خریداری شده و به تعداد بالا هستید. گوگل نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و سایت شما را جریمه می کند.
در واقع همیشه باید سعی کنیم تعادل میان سئوی داخلی و خارجی سایت خود را برقرار سازیم. استفاده بیش از حد از بک لینک و در واقع خریداری بیش از حد بک لینک ها بعنوان سئوی کلاه سیاه شناخته می شود.گوگل نیز با اینگونه تلاش ها مخالف است. این سایت ها دچار جریمه یا تنزل رتبه و یا حتی برای همیشه از نتایج گوگل حذف خواهند شد.

روش های ایجاد بک لینک

تمام بخش سئو خارجی به بک لینک ها برمی گردد. با استفاده از بک لینک ها سعی در افزایش رتبه سایت خود در نتایج گوگل با روش سئو خارجی دارید.روش های ایجاد بک لینک چیست و شامل چه مواردی می باشد:

 • خریداری کردن بک لینک های متنی
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند(فیسبوک،توئیتر و …)
 • در سایت های معتبر پروفایل مختص خود را بسازید.
 • به سایت های معتبر دولتی و دانشگاهی بروید و کامنت گذاری کنید.
 • خرید آگهی در رسانه های شناخته شده و معتبر.

بک لینک چیست ؟

در این مقاله به موضوع بک لینک ها و اهمیت بالای آنها برای رشد سایت پرداختیم.همانطور که گفتیم بک لینک ها جزئی جداناشدنی از سئوی خارجی هستند. با یک استراتژی درست برای دریافت بک لینک ، می توانید نتایج بهتری را در گوگل کسب کنید.
امیدواریم توانسته باشیم گامی مفید در راستای افزایش دانش شما عزیزان در مورد بک لینک ها برداشته باشیم.
در صورتی که این مقاله مورد پسند شما همراهان عزیز قرار گرفته است، خوشحال می شویم آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
پاسخگوی سوالات شما عزیزان در بخش دیدگاه ها هستیم . کلیه نظرات خود را با ما در این بخش به اشتراک بگذارید. به نظر شما بک لینک ها چگونه بر افزایش رتبه سایت تاثیر می گذارند؟

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.