آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

هر طراح و برنامه نویس وب نیاز به سه سرویس بنام های Apache ,Mysql,php دارد. این سرویس ها را با خرید هاست می توانید در اختیار داشته باشید. اما گاهی نیاز است تا فرد برنامه نویس یا طراح یکسری آزمون و خطا را بر روی سایت خود قبل از آنکه بر روی هاست آنلاین قرار بگیرد انجام بدهد. اما برای این آزمون نیاز به یک محیط شبیه سازی شده دارد که بصورت آفلاین بتواند تا آزمایش های خود را بر روی آن انجام بدهد.در ادامه در مقاله آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp با راهنما وردپرس همراه باشید تا نحوه نصب و راه اندازی و طرز کار wamp را برای شما شرح دهیم. شما هم چنین می توانید مقاله نصب وردپرس بر روی xampp را نیز مطالعه فرمایید.

نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

آنچه در این مقاله مطالعه می کنید :

  • نصب وردپرس روی ویندوز
  • wamp server چیست؟
  • آموزش نصب ومپ سرور روی ویندوز
  • آموزش ایجاد دیتابیس برای نصب وردپرس روی ومپ سرور
  • راه اندازی و اجرای وردپرس با wamp

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

چرا باید وردپرس را بر روی ویندوز نصب نمایید؟

نصب وردپرس بر روی یک محیط شبیه سازی شده بر روی ویندوز می تواند بسیار کارگشا باشد. بدین شکل که مدیران وبسایت می توانند قبل از آنکه محتوا ،پلاگین یا قالبی را بر روی سایت خود نصب کنند آن را بر روی هارد کامپیوتر خود و در برنامه ومپ نصب می کنند و بدین شکل از تمامی زوایا می توانند تا پروژه ی خود را چک کنند. اینکار موجب این می شود که دیگر حجمی اضافی را بر روی هاست اصلی خود نگیرند و از سرعت آن نکاهند.

wamp server چیست؟

wamp server یک محیط شبیه ساز و توسعه وب بر روی ویندوز است. این برنامه تلفیقی از سرور های وب Apache ,Mysql و Php است و به کمک آن دیگر نیازی نیست که برای انجام تست ها و آزمایش های مختلف بر روی سایت خود یک هاست آنلاین خریداری نمایید. با استفاده از این وب سرور می توانید تا در ابتدا تمامی تست ها و آزمایش های خود را به صورت آفلاین انجام بدهید سپس آنها را به هاست آنلاین خود انتقال بدهید.

آموزش نصب wamp server بر روی ویندوز

قدم اول : ابتدا باید برنامه wamp server را با توجه به 32 بیتی و 64 بیتی بودن ویندوز خود دانلود کنید. شما همچنین می توانید از طریق لینک زیر فایل متناسب با سیستم تان را بصورت خودکار دریافت نمایید.    دانلود wamp

قدم دوم : با کلیک بر روی فایل دانلود شده فرآیند نصب را تکمیل نمایید. مراحل نصب با زدن دکمه Next به پایان می رسد و نیازی به تغییر در چیزی نیست.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-دانلود فایل وردپرس

در طول فرآیند نصب از شما می خواهد تا مرورگرتان را مشخص کنید. بصورت پیش فرض مرورگر Internet Explorer لحاظ شده است . اگر تمایلی به تغییر در مرورگر پیش فرض ندارید می توانید این مرحله را با زدن دکمه “NO” رد کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-انتخاب مرورگر اینترنت

پیکربندی و تنظیمات wamp server

بعد از اتمام مراحل نصب می توانید wamp server را اجرا کنید. حال در ابتدا باید یکسری تنظیمات برای آن انجام بدهید.
احتمالا بعد از اجرا wamp باید Firewall(دیوار آتش ویندوز) به نمایش در بیاید.حال شما باید به ومپ اجازه دهید که به شبکه خصوصی و امنیتی ویندوز شما دست پیدا کند تا بتواند فرآیند مدنظرش را انجام بدهد.
حال باید در قسمت سمت راست و پایین ویندوز یا نوار وظیفه ، مانند شکل آیکون سبز رنگ wamp را مشاهده کنید. سبز بودن نشانه این است که سرویس های wamp فعال و آماده بکارگیری هستند.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-سبز بودن چراغ ومپ
اگر این آیکون به رنگ نارنجی یا قرمز درآمد نشان دهنده تداخل با برنامه ای در ویندوز شماست. بدین دلیل در ابتدای کار باید یکبار ویندوز خود را ریستارت کرده و سپس wamp را اجرا کنید تا مشکل برطرف شود.
وقتی آیکون برنامه به رنگ سبز در آمد در مرورگر آدرس http://localhost را تایپ نمایید. صفحه ای مطابق شکل زیر برای شما نمایان می شود.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-صفحه لوکال هاست

آموزش ایجاد دیتابیس برای نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp server

برای ایجاد دیتابیس در داخل صفحه بالا روی گزینه phpmyadmin کلیک کنید.(هم چنین می توانید مستقیما از آدرس localhost/phpmyadmin وارد شوید.
با استفاده از این گزینه شما به صفحه دیتابیس وردپرس هدایت می شوید. برای ساخت دیتابیس می توانید از گزینه database استفاده کنید و یک نام برای دیتابیس انتخاب کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاستwamp-ساخت دیتابیس

سپس با زدن دکمه create دیتابیس جدیدتان را بسازید. سپس برای آن می توانید در سربرگ Privileges وارد شوید و یک نام کاربری و رمز عبور تعیین کنید. می توانید بصورت پیش فرض برای نام کاربری root را انتخاب کنید. هم چنین می توانید برای رمز عبور نیز خالی بگذارید و چیزی ننویسید.
حال پایگاه داده شما آماده شده است. حال با استفاده از آن می توانید وردپرستان را بر روی لوکال هاست wamp نصب کنید.

راه اندازی و اجرای وردپرس با wamp

در این مرحله برای نصب وردپرس در ابتدا باید فایل وردپرس را داشته باشیم.برای اینکار وارد سایت منبع وردپرس یعنی wordpress.org می شویم و آخرین نسخه از وردپرس را دانلود می کنیم.
پس از اینکار باید این فایل را در ابتدا extract کنید(یعنی آنرا از حالت زیپ خارج کنید).با کلیک راست کردن روی پوشه و زدن گزینه extract file می توانید آن را از حالت زیپ خارج نمایید.حال شما یک پوشه بنام wordpress در اختیار دارید که باید آن را در مسیر اصلی که wamp در آن نصب شده است قرار دهید.این مسیر پیش فرض بصورت “c:wamp/www” و یا بصورت “c:wamp64/www” می باشد.(با توجه به اینکه نسخه 64 بیتی یا 32 بیتی نصب کرده باشید.)
حال باید این پوشه وردپرس را به مسیری که ذکر کردیم انتقال دهید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-مسیر نصب wamp روی ویندوز
شما می توانید نام این پوشه را به دلخواه خود نام گذاری کنید.(مثلا : rahnamawp ) نامی که در این قسمت انتخاب می کنید همان نامی است که با آن به وردپرس خود روی لوکال هاست wamp وارد می شوید.
پس از انتخاب این نام می توانید از طریق آدرس localhost/rahnamawp وارد لوکال هاست خود شوید.
در ابتدای کار باید فرآیند نصب وردپرس بر روی این لوکال هاست را طی کنید. پس از ورود به آدرس ذکر شده با صفحه ای مطابق شکل زیر روبرو می شوید.
گام اول : در مرحله اول باید مطابق شکل زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.ما در اینجا زبان فارسی را انتخاب می کنیم و سپس بر روی دکمه “ادامه ” کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاستwamp-انتخاب زبان وردپرس

گام دوم : صفحه ای مطابق شکل زیر باز می شود . روی دکمه “بزن بریم ” کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاستwamp-مراحل نصب

گام سوم :  در این مرحله باید دیتابیس ای که ساختید را وارد نمایید. هم چنین در قسمت نام کاربری می توانید “root”  و یا هرنامی که قرار داده اید و هم چنین کادر رمز را نیز خالی بگذارید. توجه کنید که در داخل این کادر نباید هیچ چیزی قرار بگیرد و باید کلمه رمز یا password که در درون آن هست را نیز پاک کنیم (البته  در صورتی که رمزی برای دیتابیس خود قرار نداده اید.)
میزبان پایگاه داده را نیز همان پیش فرض “localhost” قرار دهید . برای پیشوند جداول نیز می توانید همان پیش فرض “wp_” را قرار دهید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp - وارد کردن دیتابیس و نام کاربری و رمز عبور

گام چهارم : خب همان طور که در تصویر مشاهده می کنید ، در این مرحله دیگر وردپرس به دیتابیس وصل شده است.با زدن دکمه “راه اندازی نصب ” می توانید فرآیند نصب وردپرس را آغاز کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاستwamp -اجرای نصب

گام پنجم : در این مرحله به صفحه خوش آمد گویی وردپرس وارد می شوید. در این جا از شما اطلاعات مورد نیاز سایت را می خواهد.
در این صفحه باید یک عنوان برای سایت ، نام کاربری و گذرواژه قوی و هم چنین یک ایمیل وارد نمایید.
درنهایت پس از تکمیل اطلاعات فوق که در واقع اطلاعات ورود به وبسایت شما در لوکال هاست wamp است ، روی گزینه “راه اندازی وردپرس” کلیک کنید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp -راه اندازی وردپرس
گام ششم : در این مرحله پس از تکمیل فرآیند نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp ، می توانید از طریق صفحه ای مطابق شکل زیر و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که در مرحله قبلی ساختید ، وارد مدیریت وردپرس خود شوید.

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp-ورود به پیشخوان وردپرس

آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست wamp

خب همان طور که گفتیم شما برای طراحی و برنامه نویسی سایت بهتر است که در ابتدا آن را در محیطی داخلی و شبیه سازی شده اجرایی کنید و پس از طی آزمایش و تست های مورد نظر آن را به هاست آنلاین خود انتقال دهید.
ما در طی این مقاله سعی کردیم تا با استفاده از تصاویر ، نصب وردپرس بر روی لوکال هاست wamp را برای شما ملموس و راحت کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم تا با ارائه مقاله ای کامل شما را برای فراگیری این آموزش راهنمایی کرده باشیم.اگر این مقاله مورد پسند شما عزیزان بود ، خوشحال می شویم که آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.در ضمن راهنما وردپرس پاسخگوی سوالات شما عزیزان می باشد.هرگونه نظر و سوال خود درباره این مقاله را می توانید در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.