انتخاب نام سایت-نحوه-انتخاب-نام-سایت-مناسب

نحوه انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت

انتخاب نام سایت

انتخاب نام دامنه سایت مناسب ، ابتدایی ترین قدم برای طراحی و ساخت سایت به حساب می آید.اینکه نام سایت ما به زبان فارسی یا انگلیسی، کوتاه باشد یا طولانی و سایر سوالاتی که در ذهن کاربران شکل می گیرد، نشان می دهد که کاربران برای ثبت نام دامنه سایت ، نیاز به مشورت با افراد خبره در این کار دارند.
در این مقاله ، طی چندین مرحله ، نحوه انتخاب نام سایت را فراخواهید گرفت .پس باما همراه باشید.

مراحل انتخاب نام سایت مناسب

اگر بخواهیم انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت را به چند مرحله خلاصه کنیم ، می توانیم از مراحل زیر استفاده نماییم:

انتخاب نام دامنه

دامنه کوتاه و تک کلمه ای ملاک انتخاب نام سایت

بهتر است که در انتخاب نام سایت خود، نام دامنه ای کوتاه و حتی الامکان تا پنج حرف انتخاب نمایید. زیرا این کلمات زودتر و راحت تر در ذهن می نشینند.

انتخاب نام دامنه بامعنا و مرتبط با حوزه کاری سایت

سعی کنید از اسم بامعنا استفاده نمایید. استفاده از کلماتی مرتبط با حوزه کاری شما بسیار حائز اهمیت است. زیرا هم راحت تر در ذهن می نشیند و هم موجب می شود تا کاربران پس از دیدن نام سایت شما حتی اگر تابحال به آن ورود نکرده باشند نیز متوجه نوع فعالیت سایت شوند.

املای سریع و راحت

بهتر است که از کلماتی که املای سخت و پیچیده دارند استفاده نکنید. زیرا امکان تایپ اشتباه توسط کاربران بسیار بالاست.
هم چنین امکان دارد که بعضی افراد به دنبال سوئ استفاده باشند. مثلا: سایت دیجی کالا آدرسش بصورت digikala.com
است که امکان دارد فردی آدرسش را بصورت dijikala.com قرار دهد که در صورت تایپ اشتباه توسط کاربران ، بسمت سایت آنها هدایت می شوند.

عدم استفاده از کاراکترهای خاص

در انتخاب نام دامنه سایت خود از کاراکترهایی مثل: خط فاصله،@#!&^و space و سایر کاراکترها بهتر است که استفاده نکنید.هرچند استفاده از اعداد و حتی خط فاصله مانعی ندارد. ولی در صورت داشتن خط تیره باید برای معرفی به افراد متذکر شوید که نام سایت شما دارای خط فاصله است که این امکان دارد که در خاطر افراد نماند و پیدا کردن سایت شما سخت شود. ولی استفاده از اعداد در صورتی که مرتبط با حوزه کاری سایتتان باشد ، لطمه ای به نام دامنه وارد نمی کند.

استفاده از نام برندهای مرتبط با نام سایت

در هر حوزه ای که بخواهید وارد شوید، یکسری اسامی هستند که بیشتر مدنظر شماهستند. مثلا کسی که در حوزه خرید و فروش برنج است بدنبال ثبت نامی مانند: berenj.com یا  berenj.ir یا rice.com یا rice.ir  هستند. حال آن که این کلمات پیشتر مورد استفاده افراد قرار گرفته و آن را بنام خود به ثبت رسانده اند.
در چنین مواقعی بهتر است اگر تمایل به استفاده از نام های شناس دارید ، از نام برندهای آن حوزه استفاده نمایید. مثلا برای گوشی ازنام iphone, nokia,samsung و یا برای خودرو از bmw, benz  و نظیر اینها استفاده نمایید.

انتخاب نام دامنه -موبایل برند

پسوند دامنه

پسوندهای سایت بطور کلی به دو دسته : GTLD و CTLD تقسیم می شوند.
GTLD : پسوندهای دامنه گلوبال یا جهانی هستند.همانند: com,net,opg.edu
CTLD : پسوندهای دامنه کشوری می باشند که برای هر کشور با نامی خاص است که ir (ایران) و ru(روسیه) و us(آمریکا)و همین طور برای هرکشور با نامی به اختصار تعیین شده است. تفاوت خاصی مابین استفاده از پسوندهای کشوری یا جهانی نیست. ولی بهتر است که در ایران از پسوندهای جهانی نظیر : com و net و سایر پسوندها برای انتخاب نام دامنه استفاده نمایید.

انتخاب نام مناسب سایت

مفهوم پسوندهای دامنه

ما در اینجا برای شما چند نمونه از مهم ترین پسوندها را با ذکر مفهوم و موارد بکارگیری آنها قرار داده ایم :

com.: مخفف commercial است. از پراستفاده ترین نوع پسوندهاست.برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی قابل ثبت کردن است.
net. : مخفف network است.بیشتر برای سایتهایی که در زمینه شبکه فعالیت دارند مورد استفاده قرار می گیرد.ولی استفاده از آن برای اشخاص نیز بلامانع است.
org.: بمعنای organization  می باشد. استفاده از آن برای اشخاص بلامانع است. ولی بیشتر برای ارگان ها و سازمانهای غیر دولتی مورد استفاده قرار می گیرد.
co. : این پسوند برای سایت ها و شرکت هایی که تجاری می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.
info.: این پسوند مخفف information یعنی اطلاعات می باشد. بیشتر برای سایت هایی که جنبه اطلاعاتی یا اطلاع رسانی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.
ir. :  این پسوند که بصورت ctld می باشد، مخفف ایران است. این پسوند و تمام زیر مجموعه هایی که دارد متعلق به کشور ایران است.

ثبت نام دامنه سایت با حداکثر پسوندها

پس از اینکه موفق به انتخاب نام سایت خود و ثبت آن شدید، بهتر است که از سایر پسوندها نیز استفاده نمایید.مثلا اگر (نام دامنه.com )را ثبت نمودید بفکر ثبت (نام دامنه .ir) باشید. زیرا با اینکار جلوی سوئ استفاده افراد سود جو که قصد دارند از نام سایتهای پربازدید استفاده کنند ،گرفته می شود.
هم چنین این امکان را فراهم می آورید که با ریدایرکت کردن دامنه با .ir بر روی دامنه اصلی خود،اگر کاربران آدرس سایت مارا با پسوند (.ir) وارد نمایند نیز وارد سایت ما می شوند.

انتخاب نام دامنه سایت - پسوند دامنه کشوری-جهانی

سایت های خرید دامنه

سایت های زیادی در زمینه فروش دامنه کار می کنند. ولی برای انتخاب نام دامنه از جمله بهترین های آنها عبارتند از :

  • namemesh: سایتی عالی برای ثبت دامنه شماست. بدین ترتیب که می توانید نام دامنه مدنظر خود را در آن وارد کنید و Generate را بزنید.حال با توجه به دسته بندی های آن نظیر (seo,fun,common,short,extra) نام های دامنه سایتی که تابحال به ثبت نرسیده اند را برای شما نمایش می دهند.
    انتخاب نام سایت-نیممش
  • Google domain: بازار دامنه گوگل است. که می توانید از آن برای ثبت دامنه سایت استفاده نمایید.
    انتخاب نام سایت(5)

who is چیست؟

قبل از انتخاب نام دامنه سایت خود بهتر است سری به این سایت زده و دامنه مدنظرتان را مورد جستجو قرار دهید تا مطمئن شوید که این دامنه قبلا بنام شخص دیگری ثبت نشده باشد.
هرچند که در هر وبسایتی که دامنه حریداری می کنید ، پس از ثبت نام دامنه ، مورد جستجو قرار می گیرد و در صورتی که قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده باشد به شما اجازه ثبت نمی دهد. ولی استفاده و رجوع به این سایت بسیار توصیه می گردد.

انتخاب نام مناسب سایت

نتیجه نهایی

خب، همان گونه که عرض نمودیم،انتخاب نام دامنه مناسب ، از ضروریات ابتدایی هر سایتی است. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با اصول اینکار آشنا نماییم. امیدواریم تا با بهره گیری از این مقاله گامی بزرگ در راستای توسعه و رشد سایت خود بردارید.
در ضمن شما در ادامه این فرآیند نیاز به طراحی و ساخت سایت خود دارید. بدین جهت و با توجه به پیشرفت و فراگیری سایت های وردپرسی، اکثر سایت های امروزی با وردپرس ساخته می شوند.

ادامه

اگر تمایل به طراحی سایت خود با وردپرس دارید ،ما مقاله طراحی سایت با وردپرس را به شما پیشنهاد می کنیم.
چنان چه این مقاله مورد پسند شما دوستان عزیز قرار گرفته است ، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
هرگونه نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه ها با ما درمیان بگذارید.ما پاسخگوی سوالات و ابهامات شما عزیزان هستیم.
بنظر شما کدام یک از اصول انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت مهم تر و کاربردی تر بوده است ؟

 

 

 

 

 

راهنما وردپرس-نویسنده بهنام زارعی

من بهنام زارعی نویسنده این مقاله هستم.برای رسیدن به هدف و خواسته خود ساعت ها تلاش و کوشش کردم و هیچ چیز جلودار من نبود.با اراده آهنین ای که در درون همه شما عزیزان است می توانید تا درهای خوشبختی را به روی خود بگشایید. آری ، وردپرس راه تحقق اهداف من و شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.